Yeni Torba Yasa Neler Getiriyor

Uzman SGK Sitemizin yakından takip ettiği ve bir çok yeni teşviklerin yer aldığı TBMM’ye sevkedilen son torba tasarıda ana hedef istihdamın artırılması. Asgari ücretin vergi diliminden etkilenmemesini sağlayacak düzenlemeyle, kadın ve genç istihdamına destek verilecek. 5 bin ücretli öğretmen alınmasının önünü açan tasarıya göre konut ve çeyiz hesaplarına devlet katkısı da artacak.

Vergi kanunları başta olmak üzere ile bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarı, TBMM’ye sevkedildi. Başta istihdam ve sosyal güvenlik olmak üzere önemli düzenlemeler getiren tasarı şunları içeriyor:

SEFERBERLİĞİN SGK’SI DEVLETTEN

1 Ocak 2018’den 2020 sonuna kadar ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği sağlanacak.

Asgari ücret üzerindeki vergi yükünün, gelir vergisi tarifesinin ilk diliminde sabit tutulmasıyla, asgari ücretin yıl boyunca vergi dilimi artışından etkilenmemesi sağlanacak.

İşverenlere 2016 ve 2017 yıllarında uygulanan 100 liralık asgari ücret desteği 2018 yılında da devam edecek.

İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdama daha yüksek sosyal güvenlik primi desteği verilecek.

İşten çıkarılan işçinin kıdem tazminatı tutarı kadarlık bir tazminat tutarı vergiye tabi tutulmayacak.

İKİ İŞÇİ ALANA ÜCRET DESTEĞİ

İmalat sektöründe çalışan küçük işletme ve esnafa, 18-25 yaş arası 2 kişi ilave istihdam için gelir vergisi stopajı, damga vergisi, sosyal güvenlik primi ve asgari ücret üzerinden iki ayda bir ücret desteği verilecek

Kadın, genç ve engelli istihdamında 12 ay yerine 18 ay teşvik verilecek.

Kreş desteği için gelir vergisi desteği getirilecek.

Öğrenci olan yetim çocuklar, çalışsalar da aylık almaya devam edecek.

ÇEYİZ HESABI KATKISI 7.500 TL’YE ÇIKIYOR

Çeyiz hesabında devlet katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, azami katkı 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çakarılıyor.

Amatör sporculara kulüpler tarafından ücret ödemeleri üzerinden yapılacak gelir vergisi kesintilerinden vergi iadesi yapılarak kulüpler adına açılacak hesaba aktarılacak.

Ev hizmetlerinde çalışanlarla ilgili kolaylaştırılmış sigorta bildirim ve prim ödeme işlemleri kapıcılar için de geçerli.

Yeni kurulan sermaye şirketlerince, yurtdışından sermaye olarak Türkiye’ye getirilen dövizin, hesap döneminin sonuna kadar kur değerlemesine tabi tutulmaması ve bu kazancın vergilenmesinin önüne geçilecek.

5 BİN ÖĞRETMEN SINAVLA ALINACAK

Ek ders ücreti karşılığında görev yapmış ve en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olan öğretmenlere sınavla ücretli öğretmenlik verilecek. Bu şekilde, 5 bin öğretmen alınacak

Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlardan hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına ikinci istihdam hakkı verilecek.

10 Haziran 2003 ile 13 Mayıs 2014 arasında kömür madenlerinin yeraltı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda ölen sigortalıların eş ve çocuklarından birisi, eş ve çocuğu yoksa kardeşlerinden biri kamuda istihdam edilecek.

KONUT HESABINA 20 BİN TL KATKI

Torba yasada mevcut konut hesabı sistemine işlerlik kazandırılması amacıyla devlet katkısı tutarı 15 bin liradan 20 bin liraya, yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25’e çıkarılıyor. Ayrıca konutların tapu harcında indirim yapılması, daha düşük kredi faizi imkanı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu’na yetki alınıyor.

Sabah

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir