Yeni asgari ücret birçok kalemi etkiledi

Yeni asgari ücret yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan  etkilemesinin yanında, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul  edilmesi bakımından da her vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Yeni asgari ücret rakamıyla birlikte işsizlik ödeneği, asgari geçim  indirimi, genel sağlık sigortası primi, 65 yaş aylığı, geçici iş göremezlik  ödeneği, SGK prim borçlanmalarının da aralarında olduğu birçok kalemde 1 Ocak  itibarıyla değişiklik yaşanacak.

Buna göre, asgari ücretli bekar bir işçinin SGK primi 284 lira 13  kuruştan 358 lira 18 kuruşa, brüt asgari ücret üzerinde hesaplanan Asgari Geçim  İndirimi (AGİ) 152 lira 21 kuruştan 191 lira 88 kuruşa yükseldi.

GSS’DEN YARARLANMAK İÇİN 76,75 LİRA ÖDENECEK

Yeni asgari ücretle birlikte, Genel Sağlık Sigortasından (GSS) gelir  testine girmeden yararlanmak için brüt asgari ücretin yüzde 3’üne karşılık 76  lira 75 kuruşu ödenmesi yeterli olacak. Bu rakamın ödenmesiyle, kişinin bakmakla  yükümlü oldukları da sağlık hizmetinden yararlanacak.

Gelir testine gidilip hanedekilerin kişi başı gelirinin yeni yılda 852  liradan az hesaplanması durumunda ise genel sağlık sigortası primleri devlet  tarafından karşılanacak.

65 YAŞ AYLIĞINDA SINIR KİŞİ BAŞINA 609 LİRA

Kamuoyunda 65 yaş aylığı olarak bilinen yaşlılık maaşı ödemeleri de  yeni asgari ücret rakamından etkileniyor.

Eşlerin gelirlerinin dikkate alındığı bu ödeme hesaplamasında, 65 yaş  üstü kişi ile eşinin gelirler toplamının AGİ hariç net asgari ücretin üçte  birinden az olması gerekiyor. 2019 yılı için bu sınır kişi başına 609 liraya  yükseldi. Kişi ve eşinin geliri toplamda bin 219 lirayı aşmaması durumunda eşlere  65 yaş aylığı ödenecek.

BORÇLANDIRMADA HER BİR GÜN İÇİN ALT SINIR 27 LİRA

Yurt dışı, doğum, askerlik gibi borçlanmalara konu prime esas kazanç  sınırı asgari ücrete endeksli olduğu için asgari ücret artınca borçlanma  bedelleri de arttı. 2019’da askerlik, doğum ile yurt dışında geçen sürelerin  borçlandırılmasına ödenmesi gereken alt sınır kazanç tutarları her bir gün için  alt sınır 27 lira 29 kuruş, üst sınır 204 lira 67 kuruş oldu.

Yeni asgari ücretle birlikte raporlu olunduğu ve çalışılmadığı günler  için geçici iş göremezlik ödeneklerine esas günlük kazanç alt sınırı 85 lira 28  kuruşa yükseldi.

Öte yandan, brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlenen  asgari ücret kıdem ve ihbar tazminatları, idari para cezaları gibi daha birçok  kalemi de doğrudan etkiliyor.

Uzman Para

Yazarımız Uzman SGK Kadro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir