Yedi Adımda Kıdem Tazminatı Vergi İade Başvurusu

İşverenle karşılıklı anlaşarak, 27 Mart 2018 tarihinden önce işten ayrılan işçiye ödenen tazminatlardan kesilen vergi iadesi için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi (İVD) üzerinden başvurular alınmaya başlandı. Konuyla ilgili tebliğin de önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor. Evraklarını tamamlamış olanlar, vergi dairesine gitmeden, internet üzerinden başvuru yapabilecek

1- İşlemlere başlamadan önce ikale veya iş sonu sözleşmesi ile işten ayrılırken düzenlenen ücret bordrosu ve vergi ödemelerine ilişkin bilgilerin de yer aldığı belgeyi ayrı ayrı taratmalısınız.

2- Vergi iadesi talebinde bulunabilmek için dava açmamış, açılmış dava var ise vazgeçmiş olmak gerekiyor. Bu nedenle siteye girildiğinde ilk olarak, “İkale veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında gelir vergisi kesintisi iade talebine ilişkin açılmış bir davanız var mı?” diye soruluyor. “Evet” cevabı verenlerden, davadan feragat dilekçesinin ilgili mahkeme kalemine giriş tarihi ve sayısı isteniyor. Davadan feragat başvurusu yapmamış olanların ise feragat başvurusu yaptıktan sonra İVD’ye tekrar giriş yapmaları gerekiyor.

3- Vergi iadesi ile ilgili dava açmamış olanlar, soruya “Hayır” cevabını verdiklerinde yeni bir sayfa ile karşılaşıyorlar. Bu sayfada ilk olarak, vergi kesintisi yapılan tutara ait ücret bordrosunun döneminin ay ve yıl olarak girilmesi gerekiyor. Örneğin, bordronun üzerinde “6-2015” yazıyorsa, 2015’in haziran ayında düzenlendiği anlamına geliyor.

4- Bu işlemin ardından vergi iadesinin yatırılmasını talep ettiğiniz bankanızın şube bilgileri ile IBAN numarasını gireceksiniz.

5- İşverenin vergi kimlik numarası veya T.C. kimlik numarasını yazarak “Sorgula” butonuna basacaksınız. Bilgi doğruysa işverenin unvan veya isminin baş ve son harfleri çıkacak.

6- Bu alanları doldurduktan sonra karşınıza çıkan ekrana ikale veya işten ayrılma sözleşmesi, ücret bordrosu ve son olarak da bu sözleşmeye dayanarak ne kadar vergi ödendiğini de gösteren belgeyi ayrı ayrı yükleyeceksiniz.

7- Girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu son bir defa kontrol ettikten sonra, onay butonuna bastığınızda cep telefonunuza SMS ile şifre gelecek. Bu şifreyi girip onayladığınızda başvurunuz tamamlanacak

Haber Türk

Yazarımız Uzman SGK Kadro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir