Taşeronun Kadroya Geçişinde Alt İşveren İşçilerinin Durumu

Alt işveren işçilerin kamuda istihdamı için yapılan düzenleme 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılması sonrası 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olup, bu konuda en çok sorulan sorulardan biri alt işveren nezdinde çalışanların başvurularını nereye ve nasıl yapacağı konusudur. Alt işveren işçilerinin geçiş sürecinin doğru bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Çalışma Bakanlığı bir açıklama yapmıştır.

Açıklamaya göre

  • 1- Düzenleme, 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olup, hem merkezi yönetim hem de belediye ve il özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerin istihdam edilmek üzere başvuruları 2 Ocak 2018 tarihinde başlayacak ve bu tarihten önce herhangi bir başvuruda bulunulmaması gerektiği.
  • 2- Başvuru ve kadroya geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacağı, 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilerin alt işveren şirketlere değil geçiş yapacakları idarelere başvurularını yapmaları ve başvuruda bulunan işçilerin bilgileri başvurdukları idarelerce elektronik ortama alınması gerektiği.
  • 3- İşçilerin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacağı ve bu işlemlerin ardından işçilerin çalıştıkları kurumda istihdam edilecekleri. Bu işçilerin alt işveren şirketlere herhangi bir evrak teslim etmeyecek, ancak işçilerin kadroya geçişlerine ilişkin daha önce dava veya icra takibi varsa bundan feragat etmeleri gerekmektedir.
  • 4- İşçiler kamuda istihdam edildikleri için kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları İdare ile sulh sözleşmesi yapacaklar ama bu sözleşme işçiler açısından herhangi bir hak kaybına sebep olmayacak, yani sözleşme sonrası alt işverenden kaynaklanan haklarından vazgeçme anlamına gelmiyor.
  • 5- Alt işveren işçilerinin bu kapsamda çalıştıkları hizmet süreleri, İş Kanunu hükümleri çerçevesinde idareler tarafından ileride ödenecek kıdem tazminatına esas toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında dikkate alınacak.

Çalışma Bakanlığından açıklamanın sonunda burada açıklanan tüm prosedürlerin bundan önceki kadroya geçişlerde kullanıldığı ve bir sakıncasının olmadığı belirtilmiştir.

Taşeron İşçiler kadroya geçiş için 10 gün içinde başvuracak yazımızı oku

Taşeron Düzenlemesiyle İlgili Bakanlık Açıklaması konulu Yazıyı Oku

Hangi Kurumlarda Çalışan Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirileceği ile İlgili Yazımızı Oku

Taşeron İşçilere Kadro Verilmesiyle ilgili Yazımızı Oku 

Yazarımız SOGÜAD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir