Taşeronda 75, O işçilerde 1300 lira

Önemli olan ücret artışı!

Taşeronda 75 TL , O işçilerde 1300 lira

Taşeron işçilerin Kadroya geçişlerinde özlük, mali ve sosyal haklarına ilişkin de bir çok tartışma konusu oluşmuştu. Özellikle mali ve sosyal haklar yönü ile taşeron işçilerde Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve yayımlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerinde beklentileri karşılamadığı konusunda genel bir kanat de oluşmuş ve bu kanaati farklı sendikalar çeşitli toplantılarda dile getirmişti.

2 Nisanda kadroya geçişi yapılan taşeron işçilerin Ramazan ve Kurban Bayramlarında alacağı yardım bayramlardan bir hafta önce ödenmek koşuluyla 75,00(yetmişbeş)’erTLolarak belirlenmişti. Soda işçilerine Ramazan Bayramında 905 TL , Kurban Bayramında ise 1300 TL olarak belirlendi.

Basında yer alan haberlerde özellikle özel sektörde çalışan işçilerin ücret mücadeleleri de çalışanlar tarafından dikkatlice takip edildiği görülmektedir. Sendikaların işçiler adına takip ettiği görüşmelerdeki elde ettikleri maaş artışları ve sosyal haklardaki iyileştirmeler ise taşeron çalışanlara verilen (verilecek olan) ücretlerden daha yüksek olduğu görülmektedir.

Bunun bir örneği de Soda işçilerinin ücret zamlarındaki ısrarlarında görülmektedir. Sosyal haklarda yüzde 20 artış için anlaşma sağlanmışken işçilerin aylık ücretlerindeki artış oranının istenilen seviyede olmaması işçilerin zam ısrarı ile devam etmektedir.

Soda işçisi ücret zammında ısrarlı

Soda Kromsan fabrikasında grev yasağının ardından üretim yeniden başlarken, sendika ile işveren arasında görüşmeler de sürüyor.

Mersin’de grevleri yasaklanan Petrol-İş üyesi Soda Sanayi işçileri taleplerinin arkasında. Şişecam’a bağlı fabrikada grev yasağının ardından üretim yeniden başlarken, sendika ile işveren arasında görüşmeler de sürüyor. Son görüşmede sosyal maddelerde anlaşma sağlanırken, temel madde olan ücrette ise ilerleme sağlanamadı. İşçiler kendileri için ücret maddesinin önemli olduğunu belirtirken, bir sonraki görüşme 4 Haziran’da yapılacak.

Patronla önceki gün yapılan görüşmede sosyal haklara yüzde 20 artışta anlaşma sağlandı.

Buna göre;

–*Yıllık izin ücreti 760 liradan 905 liraya,

–*Ramazan Bayramı parası 760 liradan 905 liraya,

–*Kurban Bayramı parası 1080 liradan 1300 liraya,

–*Yakacak yardımı 2340 liraya çıkarıldı.

–*Ücret zammı konusunda patron yıllık brüt 390 liralık teklifini 425 liraya çıkarırken, sendika ise 720 liradan 690 liraya düştü ve anlaşma sağlanamadı. Vardiya zammı ve gıda çeki olarak 300 lira verilmesi talepleri de kabul edilmedi.

‘BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ÜCRET ARTIŞI’

Evrensel’e konuşan bir işçi “Sosyal haklara yapılan artışlar büyük para gibi görünüyor ama bunlar yılda bir kez veriliyor. Bizim için önemli olan ücret artışı. Çünkü her ay alıyoruz” dedi. Patronun grev yasağına ve Yüksek Hakem’e güvendiğini dile getiren işçi, şöyle devam etti: “Patron işçinin üzerinde etkisinin olduğunu söylüyordu ama yaşananlar gösterdi ki işverenin değil sendikanın etkisi var. İşçinin birliği bunu gösterdi.”

SGK Rehberi

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir