Taşeron İşçilerden Zam İtirazı

Taşerondan kadroya geçen işçiler, yapılacak zam oranlarından şikayetçi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Taşeron şirketten kadroya geçen işçilerin “Toplu İşçi Sözleşmeleri” sorunu sürüyor.  4/D’li taşeron işçiler, 2020 yılı sonuna kadar Yüksek Hakem Kurulu Sözleşmesine tabi olarak zam alacaklar. İşçiler bu duruma tepkili.

Konuya ilişkin 3 farklı kuruma yazı gönderilmesinin ardından sürecin yeniden ele alınması bekleniyor. Buna ek olarak; mektup kampanyası da başlatan taşeron işçilerin mücadelesi sürüyor.

696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler, 4+4 olmak üzere yıllık %8 olarak belirlenen artışa itiraz ediyor. %20.30 oranında zamların gündeme gelmesinin ardından sözleşme gereği ilk 6 aylık dilimde %4.2, aylık dilimde ise %4 olarak uygulanan zamlar, 4/D’li taşeron işçiler tarafından yeterli görünmüyor. Beklentiler “Toplu İş Sözleşmesinin” değiştirilmesi üzerine yoğunlaşıyor. Ancak böyle bir talebin yerine getirilmesinin mümkün olup olmadığı şu an için belirsiz.

 

Ergün Atalay: Cumhurbaşkanı’nın sözü var

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere Maliye ve Çalışma bakanlıklarına yazı gönderdiklerini ve işçilerin ücretlerine  en az %20.30 oranında zam yapılmasını talep ettiklerini açıkladı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Atalay, “Hani çalışanlar enflasyona ezdirilmeyecekti. Yüzde 4 nerede, yüzde 20.30 nerede” şeklinde konuştu.

Hükümet, bütün taşeron işçilere kadro vaadinde bulunmasına rağmen 696 sayılı KHK ile sadece kamudaki işçilerin kadro talebini yerine getirdi. Belediyelerde çalışan işçiler ise şirketlere geçmek durumunda kaldı. Üstelik işçilerin maaşları Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan sözleşmelerle sabitlendi.

Türk-İş ve Hak-İş başta olmak üzere sendikalar yüksek enflasyona karşı, işçilerin sözleşmelerinin yenilenmesi talebinde bulundu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “Arkadaşlarımızın bir bölümü kadroya geçti. Geçti de çok mutlu olduklarını da düşünmüyorum” dedi.

Hiç kadro verilmeyen KİT’lerde başta olmak üzere toplam 85 bin işçinin bulunduğuna dikkat çeken Türk-İş Genel Başkanı, “Cumhurbaşkanının da bu meseleyi halledeceğiz diye sözü var. Bu meseleyi ülke gündeminden kaldırmak gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Milli Gazete

Yazarımız Uzman SGK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir