Taşeron İşçiler Ne Zaman Başvuru Yapacak Ne Zaman Kadro Alacak

Taşeron işçilerin kamuda istihdamı için yapılan düzenleme 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan  696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılması sonrası 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Başvuru için 10 günlük süre, kadroya geçiş için 90 günlük bir süre var. Yani başvuru tarihleri 02 – 11 Ocak 2018 arası yapılaması, kadroya geçiş ise 02 Nisan 2018 tarihinde sonuçlanması gerekecek.

Kadroya geçiş sürecinde, Kurumlara kadroya geçiş için eğer daha öncesinden açılmış dava varsa bu davadan işçi vazgeçecek, işçiler kadroya geçiş için başvuru yapacak, Kamu İdaresi ile işçi Sulh Sözleşmesi yapacak, İdare işçinin kadroya geçişten yararlanıp yararlanamayacağı yönünde çalışma ve tespit yapacak ve Nisanın ilk haftasında kadroya geçişler tamamlanacaktır. Kadroya geçen işçinin öngörülen şartları taşımadıkları daha sonradan tespit edilmesi halinde işten çıkarılacak ve tazminat ödemesi yapılmayacaktır.

Konuyla ilgili Uzman SGK ekibi olarak bir konuya açıklık getirelim. Kamu da Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlarda çalışan işçiler kadroya alınmayacak. Sebebi de bunların personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmeyecek olmasıdır.

Yazarımız SOGÜAD

2 Comments on “Taşeron İşçiler Ne Zaman Başvuru Yapacak Ne Zaman Kadro Alacak”

    1. Dikkat ederseniz yazıların hiç birinde istenilen evraklara liste halinde yer verilmedi. Çünkü henüz kadroya geçişle ilgili usul ve esaslar Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenmedi. Ancak; Bakanlık açıklamaları ve KHK ‘den anladığımız kadarıyla – Kadroya geçiş için işçiden dilekçe – Sulh Sözleşmesi – 04.12.2017 tarihi ve öncesinde taşeron olarak çalıştığına dair İşe Giriş Bildirgesi ve işten çıkış varsa İşten Çıkış Bildirgesi – Varsa davalara ait feragat belgesi – Alt Taşeronlar için İşçilerin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında bir ihalede çalışıp çalışmadığı ile ilgili belgeler istenecek veya daha önce de kadroya geçişlerde sıkça görüldüğü üzere tüm bu evraklar İdarece temin edilip, işçiye kadroya başvuru anında onaylamak üzere hazır bulundurulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir