SGK İşten Çıkış Kodları ve Kıdem Tazminatı – İhbar Süreleri / Tazminatı – İşsizlik Ödeneği / Maaşı

İşverenler, işten çıkış işlemlerini gerçekleştirirken SGK İşten Ayrılış Bildirgesi ekranındaki SGK çıkış kodlarından birini seçmek zorundadırlar. SGK İşten Çıkış Kodları ve Kıdem Tazminatı – İhbar Süreleri / Tazminatı – İşsizlik Ödeneği / Maaşı nasıl hak edilir konusunda fikir vermektedir. İşte bu sebepten Uzman SGK site ekibi olarak bir yazı ve hangi çıkış kodunda sigortali bu haklarını alabilir veya haklarını alamayacaklarını gösterir çizelge oluşturduk .

4857 sayılı İş Kanunu “sözleşmenin feshinde usul” yükümlülüklerini bildiren madde 19’da aktarıldığı üzere;

“Madde 19 – İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır. Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır.” 

İşçinin hangi nedenlerle işten çıkartıldığı kendisine yazılı olarak ve açıklayıcı şekilde bildirildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na işten çıkışının tarihi ve nedeni ile birlikte bildirilmesi gerekmektedir. Bu bildirim elektronik ortamda SGK’nın kendi sayfasından yapılmaktadır. İşten çıkış nedeni bildirimi için SGK tarafından belirlenmiş çıkış kodlarının kullanılması gerekmektedir. Çıkışta seçilen kod ile personele yapmış olduğumuz çıkış ödemelerinin de uyumlu olması gerekmektedir. Personelin çıkış nedenine göre işsizlik ödeneği alıp alamayacağının ilgili Kurumca belirlenebilmesi için dikkate alınan şey yine işten çıkış kodları olacaktır.

SGK İşten Çıkış Kodlarına Göre İşçi Hak edişlerini gösteren tabloda hangi çıkış kodunda kıdem tazminatına hak kazanılır, hangi çıkış kodunda ihbar süreleri vardır, hangi çıkış kodunda personel/işçi işsizlik ödeneğine hak kazanır konusunda pratik bilgi sağlamak açısından sizler için hazırlandı.

Kaynak iş kanunu

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

5 Comments on “SGK İşten Çıkış Kodları ve Kıdem Tazminatı – İhbar Süreleri / Tazminatı – İşsizlik Ödeneği / Maaşı”

  1. 4 yıldır çalıştığım işyerinden istifa göstererek işten Ayrılışı mı bildirmişler. Benim imzaladığım bir şey yok ve işime düzenli gittim geldim. Tazminat ve işsizlik almam için ne yapmalıyım

    1. Eğer ki söylediğiniz gibi istifa etmediyseniz, işyerine gerekli düzeltme yapması için başvuru yapın, işyeri tarafından düzeltme olmaması halinde ise Çalışma ve İş Kurumuna başvuru yapabilirsiniz…

    1. İşsizlik maaşı alma şartları arasında çalıştığınız yerden ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek çalışmış olmanız gerekiyor ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primleri ödemiş olmak gerekli

  2. Yaklaşık 2 yıl çalıştığım yerden neden söyelemeksizin işten çıkarıldım. İmzaladığım arabulucu belgesine göre kıdem ve ihbar tazminatlarını alacağım fakat işten çıkış nedenini önce istifa sonra itirazımın ardından diğer olarak kaydettiler. Bütün tazminatları alacağıma göre işten çıkış kodunu 04 yazmaları gerekmiyor mu? düzetilmediği taktirde yargıya başvurabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir