Memur ve memur emeklilerine ek zam gelebilir

TÜİK’in Mart ayı enflasyon verileri beklenen yüksek geldi. Yılın ilk 6 ayı için enflasyonun yüzde 4’ün üzerine ulaşması halinde memur ve memur emeklilerine ek enflasyon zammı gelecek.

TÜİK’in Mart ayı için açıkladığı enflasyon değerinin beklenenden fazla olmasi, memuların ve memur emeklilerin aklına enflasyon farkını getirdi. Memurların enflasyon farkını alabilmesi içinMart ayı itibarıyla yüzde 2.74’e ulaşan enflasyonun ilk altı aylık döneminde yüzde 4’ün üzerine çıkması gerekiyor.

MEMURA EK ZAM GELECEK Mİ?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Yüzde 2.74’lük enflasyon artışıyla birlikte memurlar, enflasyon farkına biraz daha yaklaşmış oldu. Yılın ilk altı ayın tamamlanmasına 3 ay kala enflasyon verileri yine yüksek gelemeye devam ederse memura enflasyon farkı uygulamak kaçınılmaz hale gelecek.Memur ve memur emeklilerine 2018 için yüzde 4 artı 3.5 zam verilmesi öngörülmüştü. SSK ve Bağkur emeklisinin alacağı zam ise ilk 6 aylık enflasyona göre belirlenecek.

Memur ve emeklisi toplu sözleşmeye göre zam alırken, SSK ve Bağkur emeklisinin zammı bir önceki 6 ayda oluşan enflasyona göre hesaplanıyor. Memur ve emeklisi Ocak’ta da yüzde 4 zam almış ancak son 6 aylık enflasyon yüzde 5.69 olunca yüzde 1.63’lük fark ödenmişti. SSK ve Bağkur emeklileri ise yüzde 5.69 zam alarak yıla başlamıştı.

Milli Gazete

Yazarımız Uzman SGK Kadro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir