Maliye Bakanı açıkladı. Yakın zamanda Torba yasa var

 

Maliye Bakanlığı olarak zaman zaman ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak amacı ile yasal düzenlemelerimiz var. 2018 yılında yatırımları ve istihdamları teşvik etme amacıyla düzenlemeler planlamıştık. Torba Yasa diye tabir ettiğimiz çalışmaya başlamıştık. Bakanlıklarımız ile koordine halinde düzenlemeleri inceliyoruz. Yakın bir zamanda uygun görülen düzenlemeleri meclise sevk etmeyi düşünüyoruz.

2018-2019 yıllarında yatırım harcamaları kapsamında makine teçhizat harcamalarında teşvik edici düzenlemeler yapmak istiyoruz. Bizim Ar-Ge Merkezleri’nde alınan makineler var. Bu yıllarda alınacak makineler için KDV istisnası getireceğiz.

İstihdamın teşviki ile ilgili 2020’ye kadar olan süreçte milli istihdam seferliğine devam ediyoruz. Bu düzenlemeler olacak. İmalat sanayi ve bilişim sektöründe istihdam teşvikleri vereceğiz.

Her sene Eylül-Ekim aylarında asgari ücret üzerinden alınan vergiler, verilen asgari ücretin altına düşüyordu. Kalıcı bir düzenlemeye sokmak istiyoruz. Asgari ücret yılbaşında açıklanan tutarın altına inmeyecek.

Sporun teşviki bakımından vergi düzenlemelerimiz olacak.

Kamu taşınmazların ekonomiye kazandırılmalarıyla ilgili düzenlemelerimiz olacak.

Otomotiv sektörüne yönelik üretim maliyetlerini aşağı çekecek ÖTV kaynaklı vergi yüklerini ortadan kaldıracak düzenlemelerimiz olacak.

Çalışma Bakanlığımızın, işverenlerin sosyal güvenlik kurumuna yükümlülüğünü azaltan öneriler var. Bu son derece önemli.

Hazine Müsteşarlığımız, BES’in daha da geliştirilmesi konusunda düzenlemeler getiriyor.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımızın sosyal hayata dair bakanlığın görev alanlarına giren birtakım düzenleme önerileri olacak.

Bu hafta sonuna kadar bunları toparlayacağımızı düşünüyorum.

Sabah

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir