Kıdem tazminatı gelir vergisi kesintisi iadesi nasıl alınır

Gelir Vergisi Kanunu‘nda yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi. Kanunun yasallaşması ile “Kıdem tazminatı gelir vergisi kesintisi iadesi nasıl yapılır?”, “İade için kimler başvurabilir?” soruları gündeme geldi. Kıdem tazminatındaki gelir vergisi kesintisinin geri alınmasına da olanak sağlayan kanun ile ilgili detayları haberimizde derledik.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bu günki resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle birlikte kıdem tazminatındaki Gelir Vergisi kesintisi iade edilecek. Peki Kıdem tazminatı gelir vergisi kesintisi iadesi nasıl yapılır? İade için kimler başvurabilir? Gelir vergisi kesintisi iadesinden kimler yararlanacak?

KIDEM TAZMİNATI GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ İADESİ NASIL YAPILIR?

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kanuna göre, 27 Mart 2018’den önce işten ayrılan hizmet erbabına, karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında yasal haklarına ek olarak ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintisinin iadesi sağlanacak.

KIDEM TAZMİNATI VERGİ KESİNTİSİ İADESİ İÇİN ADRES VERGİ DAİRELERİ

Maddenin uygulanmasında hizmet erbabının düzeltme zaman aşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartı aranacak.

KIDEM TAZMİNATI GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ İADESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yasaya eklenen geçici maddeyle 2019 UEFA Süper Kupa Finali ve 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali müsabakalarının Türkiye’de oynanmasına ilişkin olarak Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratları dolayısıyla UEFA, katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görevli tüzel kişilerden iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlar gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulması kararlaştırıldı.

KIDEM TAZMİNATI DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSUNUN DETAYLARI

“GEÇİCİ MADDE 89 – 27/3/2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir.

Bu madde hükümlerinden yararlanmak üzere vazgeçilen davalarla ilgili olarak yargılama giderleri ve vekâlet ücretine hükmedilmez.

Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan iade talepleriyle ilgili olarak bu madde hükmü uygulanmaz.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.”

karar

Yazarımız Uzman SGK Kadro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir