Kamu personeli için yeni çalışma

Kamu personeline yönelik önemli bir proje hayata geçiriliyor. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin ilgili birimlerine gönderdiği yazıya göre, kamu yönetiminin iyileştirilmesi ve daha etkin hale getirilmesi için kariyer fuarları oluşturulacak. Ayrıca yine kamu personeline yönelik, memnuniyet ve sadakat anketi yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı’nın koordinasyonunda kamu kurumlarının personel yöneticileri bir araya geldi.

Bu toplantının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, kamu personel sisteminin sorunlarına ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

Atay’ın konuşmasında, yer alan tespitler özetle şöyle:

-Bölgesel kariyer fuarlarının her yıl düzenlenmesi oldukça önemlidir.

-Üniversite bölüm birincileri ve bölümlerini derece ile bitiren öğrenciler kamuya tercih etmiyorlar. Bunun sebebi kamu ile ilgili ciddi bir algı problemi vardır. Ve bunun aşılması gerekmeketedir.

-Ankara’daki üniversitelerden mezun olanlar kamuya girmede daha avantajlı durumdalar. Fırsat eşitliği noktasında bir problem oluşmaktadır. Bunun için dezavantajlı olarak değerlendirilen 8 bölge seçilmiş İstanbul ve Ankara avantajlı olarak görüldüğü için probleme dahil edilmemiştir.

-Bölgesel kariyer fuarları için seçilen tarihler Şubat sonu ve Nisan ayı başı arasındadır. Özel sektör bu süre içinde ünivresitelerde öğrencilerle görüşmeler yapmaktadır. Bu nedenle söz konusu tarih aralığı seçilmiştir.

-Bundan sonra bir çok proje gerçekleştirilecek. Kamu insan kaynakları ve özel sektör insan kaynakları bir araya getirilecektir. Ayrıca yurt dışı fuarlarına da gidilecektir.

-Tüm kamuda memnuniyet ve sadakat anketi uygulanacaktır.

SGK Rehberi

Yazarımız Uzman SGK Kadro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir