İntibakta son söz Meclis’e bırakıldı

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için Anayasa Mahkemesi, Meclis’i adres gösterdi. 50 liradan 355 liraya varan intibak zammı, yasa çıkarılarak yapılabilecek…

YILLARDIR SÜRÜYOR

2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yönelik yapılan intibak düzenlemesi, 2000’den sonra emekli olanları da umutlandırmıştı. Öncelikle ombudsmana (kamu denetçisi) taşınan ve haklı bulunan intibak talebi, önce idare mahkemelerine, ardından da Yargıtay’a taşınmış ancak yargı vizesi alamamıştı. Son adres ise Anayasa Mahkemesi olmuştu. Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı için kararını verdi.

YARGI YOLU TÜKENDİ

Yüksek Mahkeme, “Anayasa’nın 148’inci maddesinin dördüncü fıkrasında, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlara ilişkin şikayetlerin, bireysel başvuruda incelenemeyeceği belirtilmiştir” diyerek intibak başvurusunu kabul etmedi. Yani emeklilerin beklediği yeni intibak düzenlemesinde yargı yolu tükendi. Sorun, çıkacak yeni kanunla aşılabilecek.

‘KAÇINILMAZ OLDU’

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün’e ‘Maaşlar arasındaki uçurum nasıl kapanır’ diye sorduk. İşte yanıtı: “Zamlara rağmen hâlâ bir maaş arasında standart yok. Bunun nedeni de yıllardır dikkat çektiğimiz, intibak düzenlemesinin bir türlü ve ısrarla yapılamamış olması. 2000 yılı öncesi emeklilerimiz bir nebze de olsa rahatladı. 2000 sonrası emeklilerimiz için de intibak yapılması şart oldu. Hatta mecbur. Hatta kaçınılmaz. TBMM’nin bu adaletsizliği ortadan kaldıracak kalıcı bir intibak düzenlemesini bir an önce yapması şart.”

Posta

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir