İnşaat izninde SGK ve Maliye’ye gitme zorunluluğunu kaldırıldı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “İnşaat izni alırken SGK ve Maliye’ye gitme zorunluluğunu kaldırdık” dedi. Akdağ, “Sibirya’nın soğuğundan Fas’ın sıcak çölüne kadar müteahhitlerimiz iş yapıyor. Dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesini İstanbul’da inşa ediyoruz. Türkiye bugün müteahhitlik sektörüne baktığımız zaman dünyanın en büyük ikinci müteahhitleri Türk müteahhitleri haline geldi” dedi.

İnşaat izinleri, Tapu Siciline Kayıt ve Elektrik Temini Çalıştayı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “İçişleri Bakanlığımızın genelgesi vatandaşımızın inşaat izni alırken Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip oradan bir belge getirmesini, vergi dairesine gidip oradan bir belge getirmesini gereksiz görüyor. Bunların hepsini kaldırmış durumdayız” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın koordinasyonunda düzenlenen ‘İnşaat izinleri, Tapu Siciline Kayıt ve Elektrik Temini Çalıştayı’ İstanbul’da gerçekleştirildi.
Düzenlenen çalıştayın açılış programına, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reformlarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile geniş bir davetli topluluğu katıldı

“İnşaat izni alırken SGK ve Maliye’ye gitme zorunluluğunu kaldırdık”

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, inşaat izni alırken yapılması gereken işlemleri azalttıklarını ve çevrimiçi ortama aktardıklarını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“İçişleri Bakanlığımızın genelgesi vatandaşımızın inşaat izni alırken misal olmak üzere söylüyorum. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip oradan bir belge getirmesini, vergi dairesine gidip oradan bir belge getirmesini gereksiz görüyor. Genelge diyor ki bunu belediyeler kurumlarla kendi aralarında yapsın. Zaten belediyelerimizin bir kısmı hali hazırda yapıyordu. Şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ve Maliye’nin çevrimiçi olarak bu bilgileri binalarında yapıyorlar yani sonuçta bir inşaat şirketiyle birlikte yapsalar da onların sürate ve biraz önce işlerini bitirmeye ihtiyaçları var. Belediye’ye oradan SGK’ya, Maliye’ye, tapuya gideceğim falan bunların hepsini kaldırmış durumdayız. Hadi inşaat izni aldık diyelim ondan sonra şantiyemi kurup bir daha SGK’ya gitmem lazım. Niye, işyeri kaydı oluşturmam için. Bunları da ortadan kaldırabiliyoruz. Hepsini elektronik ortamlarda yapmak imkânı var.”

Milliyet

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir