Hakkımızda

Ülkemizde Sosyal Güvenlik sistemi ile ilgili olarak bir çok düzenleme yapılması sonucu 20 Mayıs 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5502 sayılı Kanunla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı lağvedilerek, sosyal sigorta programları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na devredilirken, emeklilik ve sağlık programları ile primli ve primsiz programlarının ayrı ayrı yönetilmesi hedeflenmiştir. Ekim 2008’de yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu ile sosyal sigorta programları arasındaki norm ve standart birliğinin sağlanmasına ve tüm nüfusun genel sağlık sigortası kapsamına alınmasına yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan yasal düzenlemeler ile finansal açıkların karşılanması dışında, devlete primli sosyal sigorta programlarına katkı yapma yükümlülüğü de getirilmiştir.

Sosyal Güvenlik sistemimizde oluşan bu yeni kanunun yürürlüğe girmesi sonrası Sosyal güvenlik sistemlerinin tüm ülke nüfusunu kapsamına alması; sosyal devlet olma ilkesine uyum sağlanması kadar, toplumsal barış ve huzur ortamının sağlanması, yoksullukla mücadele, çeşitli toplumsal risklere karşı ortak dayanışma ve yardımlaşma gibi birçok nedenle gerekli görünmekte, bu nedenle de daha önce yapılan işlemlerin baştan sona değişmesi nedeniyle günün şartlarına uymayan ve tüm nüfusu kapsamayan bazı durumlar sonrası mevzuat güncellemeleriyle birçok internet sitesi Sosyal Güvenlik Kurumunun işlemlerine esas Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile ilgili bilgi verme amaçlı olarak kurulmuştur.

Bu çerçevede, siz değerli vatandaşlarımız için 2017-Aralık ayı itibariyle Sosyal Güvenlik Ailesi Derneğimiz tarafından internet sitemiz kurulmuştur. Sosyal Medya ortamlarında dolaşan bilgi kirliliğine rağmen, siz değerli okuyucu ve üyelerimize yararlı olmak amaçlı kendi alanında uzman kadromuzla kurduğumuz internet sitemizde  hiçbir ücret talep edilmeksizin tüm güncel mevzuat bilgi ve haberlere ulaşabileceksiniz.

    SİTEMİZİN VİZYONU

Kendi alanında birbirinden uzman kadromuzla ortada dolaşan bilgi kirliliğine rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri üzerine mevzuat bilgisi ve Sosyal Güvenlik sistemimizle ilgili haberler paylaşarak, okuyucuları doğru yönlendirmek ve okuyuculara yardımcı olmanın yanında Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri üzerine en güvenilir sitelerden biri haline gelmek en büyük hedefimizdir.

    SİTEMİZİN MİSYONU

Kendi alanında birbirinden uzman kadromuzla Misyonumuz: Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi hakkında en güncel haberleri okuyuculara ulaştırmak.