Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işlemleri yürütülmekte olan Genel Sağlık Sigortalı 01.01.2012 itibariyle zorunlu hale gelmiş ve  01.04.2017 tarihi itibariyle artık gelir testi yaptırmadan 53 tl ödeyerek Genel Sağlık Sigortalısı olmak mümkün hale geldi. Uzman SGK ekibi olarak Genel Sağlık Sigortasının son hali hakkında kısaca bilgi vermeye çalışalım.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen torba kanun ile genel sağlık sigortası primleri 53 TL oldu. Genel sağlık sigortası primleri 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren brüt asgari ücretin yüzde 3’ü kadar ödenecek.  2017 yılı için genel sağlık sigortası primi 53 TL ye düştü. Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte genel sağlık sigortasında farklı gelir seviyesi uygulamaları kaldırılmış oldu. Sadece G0 yani yeşil kart ve tek prim (brüt asgari ücretin %3’ü) 53 TL olarak uygulanmaya başladı.

Yeni sistemde gelir testi başvuru sonucu hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar 53 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanacak. Hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin üçte birinden az olanlar ise G0 gelir seviyesi yani yeşil kart kapsamında tescil edilecek. Eski adıyla da bu kişiler yeşil kartlı olacak ve herhangi bir prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanacaklar.

Yeni torba Kanun ile geçmiş GSS borçlarına düzenleme

Son olarak “Torba kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte 01.01.2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortasında tescili bulunan kişilerin tescilleri yeni prim oranına göre güncellenecek. Hiç gelir testi başvurusu bulunmayan kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek gelir testi başvurusunda bulunmaları halinde en son çıkan gelir sonucuna göre genel sağlık sigortası tescilleri tescil tarihinden itibaren güncellenecek, oluşan borçlar iste taksitler halinde ödenebilecek.

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir