Evde hasta bakana 1085 lira maaş

​Evde hastası ve ağır engelli raporu olan herkes evde bakım parası almak için başvurabilir. Gerekli şartları yerine getirenlere aylık 1085 lira maaş bağlanıyor.

Başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına ihtiyaçlarını (beslenme, giyinme, tuvalet, merdiven inip çıkabilme gibi) gideremeyenlere bakanlar, bakım maaşı alabiliyor.

ŞARTLAR NELER?

Birincisi, maaş alacak olanların, engelli veya yaşlı kişinin akrabası olması; akrabası bulunmaması durumunda da yasal vasisi olması gerekiyor. Yani, evde bakım aylığı, yüzde 50’nin üzerinde engeli olan kişilere bakmayı kabul etmiş akraba ya da vasisine verilen bir ücret. Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ yazması da şart.

GELİR ŞARTI VAR

Bakım maaşı için aranan diğer bir kriter ise gelir. Maaş desteğinden yararlanabilmek için, hane içindeki gelirin, asgari ücretin üçte ikisini geçmemesi gerekiyor. Bu da 967 lira. Bir başka ifadeyle engelli aylığı alacaksanız, hanenizin gelirinin 967 lirayı geçmemesi şart. Parkinson, demans, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olanların da sağlık raporunda ağır engelli ibaresi olması halinde yakınlarına bakım aylığı ödeniyor. Maaş için Aile Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılacak.

MUHTAÇ VE YETİMLERE

 Yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler, yaşlılar ile anne veya babası olmayan (yetim) muhtaç çocuklara ‘Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ tarafından 680 TL aylık bağlanıyor. Bu kişiler, sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanıyor. Muhtaç aylığı için başvuranın gelirinin 592 lirayı aşmaması şartı var.

Posta

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Site Yorumları “Evde hasta bakana 1085 lira maaş”

  1. Evde bakım maaşı alan kişilerin iş vereni devlet olduğundan Sigorta primlerinin Devletçe ödenmesi çalışması ne oldu ? Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili görüşme esnasında bu konu gündeme getirilebilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir