Emekli olacakların prim borcunu kredi ile ödeyecekler için şartlar açıklandı.

Uzman SGK Sitemizde daha önce haberine yer verdiğimiz, prim borcu olan ve prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek sigortalılara Ziraat Bankasından kredi kullandırılmasıyla ilgili protokol imzalandığı haberimizle ilgili olarak,  Banka kredisinden yararlanmak isteyen ve prim borcunu ödemesi halinde emeklilik şartlarını sağlayacak olan Sigortalılar, 01 Mart 2018 tarihinden başlayarak 31 Mayıs 2018 tarihine kadar Ziraat Bankasından aylık 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade ile kredi kullanabilecekler.

Banka kredisinden yararlanarak emekli olacak Sigortalıların krediden yararlanma koşulları için SGK’dan duyuru yapıldı. buna göre,

Yararlanıcılar:

Banka ile imzalanan protokol sonucunda; 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının 4(b) kapsamında;

1) Birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

2) Hizmet borçlanması (doğum ve askerlik vb.) yapılması suretiyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

3) Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Borcu bulunan Sigortalılar Bankadan kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyebilecekler ve kendilerine Yaşlılık Aylığı bağlanacaktır. Burada şuna dikkat edelim. Sadece Yaşlılık Aylığı bağlanacak Sigortalılara özel Doğum ve Askerlik borçlanması için protokol imzalanmıştır. Protokol kapsamı genişletilmediği takdirde maluliyet ve ölüm aylığı şartlarını borçlanma ile sağlayan sigortalılar ve hak sahipleri kredi  ile emekli olma kapsamında bulunmamaktadır.

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

4 Comments on “Emekli olacakların prim borcunu kredi ile ödeyecekler için şartlar açıklandı.”

  1. merhaba ben 05.02.1965 doğumluyum.1988 girişliyim.1266 günüm var geriye kalan günlerimi yurtdışından olan günlerden tamamlıyabilirmiyim.ayrıca bankalar bunu ödermi?

  2. Benim annem1958 doğumlu 1976 da sigorta başlangıcı var doğum boclanmasiyla 3600 günü tamamlıyor ve 3 çocuk için 40 bin lira borç çıkıyor bankalar bizim içinde kredi veriyor mu bagkurluya veriyor bizede varmı acaba anlayamadık yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

    1. 1978 bagkur kaydim var., 3oo bin.ek.iki.yüzde. doksan.çıkınca. geriye donuk. borç. tahmini
      Ne.çıkar. saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir