‘Çeyiz parası’ almayı unutanlara uyarı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ersin Konar, “Sosyal Güvelik Kurumu, ‘Sen evlen ben sana 24 aylık çeyiz parası vereyim’ diyor. Ama evlenmenin telaşıyla kimse başvuru yapıp bu paraları almıyor, unutuyor” dedi.  Sosyal Güvenlik Uzmanı Ersin Konar, çeyiz parasından iş göremezlik ödemesine, cenaze ödeneğinden yol parası geri ödemesine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu 24 Maaşlık ‘çeyiz parası’ veriyor

Çeyiz parası almak için SGK’ya verilecek bir dilekçenin yeterli olacağını kaydeden Konar, şu ifadeleri kullandı: “Örnek verirsek; kız çocuğumuz bekar, babası vefat etti. SSK’lı, Bağ-Kur’lu, Emekli Sandığı üzerinden babasından aylık almaya hak sahibidir. Aylığı bağlatıyor aradan 2-3 sene geçiyor hanımefendi evlenmeye karar veriyor. Evlendiği anda Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermeyi unutuyor. Evlendiği anda dilekçe verse 24 aylık çeyiz parası yani bin lira maaş alıyorsa o an için 24 bin lira civarı bir rakam hanımefendiye otomatik olarak 2 yıllık maaşı olarak ödeniyor. Yani Sosyal Güvelik Kurumu, ‘Sen evlen ben sana 24 aylık çeyiz parası vereyim’ diyor. Ama evlenmenin telaşıyla kimse başvuru yapıp bu paraları almıyor, unutuyor”.

“Evlerine müfettiş göndererek bunu tespit ediyorlar ve aldıkları parayı yasal faiziyle beraber geri istiyorlar”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ersin Konar, SGK imkanlarından yararlanmak için yasadışı yolları tercih eden çiftlere de uyarılarda bulundu. Anlaşmalı boşanma yapanların tespit edildiklerinde aldıkları parayı faiziyle birlikte geri ödeyeceklerini vurgulayarak, “Çalışma Bakanlığı kız çocukları için ödeme yapıyor. Ama bunu iyi niyetli olmayan ailelerimiz eşlerini boşayarak babasının aylığını talepte bulunuyor. Yani kız çocuğu babasından aylık almaya başlıyor. Anlaşmalı boşanma dediğimiz olay bu oluyor. Bunlar sadece emekli maaşını almakla kalmıyorlar resmi nikah kıydıkları anda da 24 aylık çeyiz parasına hak sahibi oluyor. 24 ay dediğimiz bin lira aylık aldığını düşünürsek kız çocuğunun, 24 aylık da çeyiz parası alma hak sahibi oluyor. Çalışma Bakanlığı kimin gerçekten boşandığını, kimin boşanmadığını karıştırmış durumda. Bununla ilgili binlerce dilekçe var ama evlerine müfettiş göndererek bunu tespit ediyorlar ve aldıkları parayı yasal faiziyle beraber geri istiyorlar. Kesinlikle vatandaşlar bu yola başvurmasınlar. Gerçekten eşiyle geçinemeyip boşananlar aylık talebinde bulunursa bunca insanın başı da yanmamış olur” ifadelerini kullandı.

 İHA

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir