Borcu olan ve kredi kullanacaklara sicil sorgusu yapılmayacak işte detaylar

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokolden kimler yararlanacak?, Krediyi kim hangi şartlarda verecek?, Kara listedeki sigortalılar da yararlanabilecek mi?, Nereye ve nasıl başvurulacak?, Başvuru süresi var mı?,  gibi soruların detaylarını Uzman SGK ekibi olarak detaylandırdık.

Daha önce Uzman SGK ekibi olarak Çalışma Bakanı Sosyal Medya hesabından yaptığı paylaşım ile “Emeklilik şartlarını yerine getirdiği halde prim borcu nedeniyle emekli olamayan BAĞ-KUR’lularımıza, prim borçlarını Ziraat Bankası’nından alacakları kredi ile ödeyerek hemen emekli olabilmeleri imkanı sağlayan işbirliği protokolümüz, esnafımıza ve aziz milletimize hayırlı olsun.” diyerek vermiş olduğu mujdeli habere Sitemizde yer vermiştik. Konuyla ilgili detaylar……

 Kimler yararlanacak?
Emeklilik için yaş ve yıl şartını tamamlamış, ancak prim borcu olan Bağ- Kurlular (Kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçiler). Emeklilik için yıl ve yaş şartını tamamlamış ancak eksik primi olup bunu borçlanma ile (doğum veya askerlik) kapatacak durumdaki sigortalılar. Dondurulmuş Bağ-Kur sürelerini ihya ettiğinde emekli olabilecek sigortalılar.

 Krediyi kim hangi şartlarda verecek?
SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre borç para aylık 1.28 faiz oranı ve 48 vade ile kredi olarak verilecek. Geri ödemeler emekli maaşından taksitle kesilecek.

 Kara listedeki sigortalılar da yararlanabilecek mi?
Kredi verilirken sicil sorgusu yapılmayacak. Emekliliği tamamlayan herkes krediden yararlanacak.

 Nereye ve nasıl başvurulacak?
Sigortalılar başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar. Buradan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemeleri halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine müracaat edecekler. SGK’ya ödenecek parayla borç kapatılacak ve emekli maaşı bağlanacak.

 Başvuru süresi var mı?
Protokol 3 ay için geçerli. Bu süre içinde başvuru yapmak gerekiyor. Ancak iki defa uzatılma ihtimali de var. Ancak uzatılmayı beklemeden başvurmakta fayda var.

BAŞVURULAR 1 MART’TA BAŞLIYOR
Borçlu vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlayan protokolden faydalanmak için başvurular 1 Mart’tan itibaren başlıyor. Son başvuru tarihi ise 31 Mayıs 2018.

sabah

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir