Bayram İkramiyesinin Detayları Belli Oldu

Geride bıraktığımız günler içerisinde müjdesini vermiş olduğumuz emekli ikramiyesi konusu ile ilgili yeni gelişmelerin gelmesinin yanı sıra mevcut durumda binlerce emekli vatandaşı yakından ilgilendiren bu konuyu daha da detaylandırarak daha anlaşılır bir hale getirdik. Yaklaşık olarak 12 milyon kadar emekli vatandaşın dini bayramlar öncesinde alacakları bin lira civarındaki ikramiyenin sevinci henüz devam etmektedir.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre gelen ikramiye müjdesi ile alakalı olan yasal düzenleme yakın zamanda resmen uygulamaya girecektir. Diğer yandan ise verilecek olan bu emekli ikramiyelerinin bazı detayları ortaya çıktı. Bu durum neticesinde gelen detaylar ile birlikte vefat eden emeklilerin birinci dereceden yakınları da bu bayram öncesi ikramiye ödemesi uygulamasından yarar sağlayabilecektir. Şimdi isterseniz şu müjdeli haberin detaylarına maddeler halinde birlikte bakalım.

  • Bayram İkramiyesi Kimlere Ödenecek?

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan bayram öncesi emekli vatandaşlara verilecek olan ikramiye ödemesinden SSK, Bağ – Kur, Emekli Sandığı Emeklileri, Şehit Yakınları ile Gaziler, Vazife ve Harp Malullüğü aylığı almakta olan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı alan kişiler, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal savaşı Gazileri, terör mağduru olduğu için aylık almakta olan sivil vatandaşlar ve son olarak bunların arasında hayatı kaybedenlerin hak sahipleri Başbakan Yıldırım tarafından duyurulan bayram öncesi bin liralık ikramiye uygulamasından yararlanabilecektir.

  • İkramiye Tutarı Maaşa Göre Mi Belirleniyor?

Gelen açıklamalar neticesinde Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı öncesinde emekli vatandaşlara biner lira tutarında ikramiye ödemesi yapılacaktır. Emekli vatandaşlar ve malullerin aldıkları maaş esas alınmadan ödenecek ikramiye tutarı bin lira olarak belirlenmiştir. Diğer ikramiye alacak olan kişiler için ise ikramiye tutarı hisse ve iş göremezlik raporu derecesi oranı esas alınarak belirlenecektir. Diğer yandan ise verilecek olan bu bayram öncesi ikramiye bedelleri üzerinden herhangi bir kesinti gerçekleştirilemezken haciz işlemi de uygulanamayacaktır.

  • Yeni Emekli Olanlar da İkramiye Alabilecek mi?

Bayram öncesi verilecek olan ikramiye ödemelerinden yeni emekli olan vatandaşlar da fayda sağlayabilecek. Bu vatandaşlar, emeklilik tarihlerini takip eden dönemler içerisinde verilecek olan bayram ikramiyesinden faydalanabilecektir. Ramazan Bayramı öncesinde emekli olmuş olan kişiler ise bu yıl içerisinde yalnızca tek bir ikramiye ödemesinden yararlanacaktır. Bayram ikramiyesi ödemelerinin gerçekleşeceği tarihler içerisinde gelir ve aylık alma şartı aranacaktır.

  • Emeklilerin Dul ve Yetimlerine Bayram İkramiyesi Var mı?

Hayatını kaybetmiş olan emekli kişilerin almış oldukları ikramiye ödemeleri, maaş alan dul ve yetimlerine ödenecektir. Gerçekleşecek olan ödemeler maaş hisseleri temel alınarak bu oranda verilecektir. Yüzde 75 oranında maaş ödemesi alan bir dula 750 TL şeklinde Bayram İkramiyesi ödemesi yapılacaktır. Hem eşinden hem de babasından ya da annesinden ötürü ölüm aylığı alan kişiler de bu verilecek olan Bayram İkramiyesinden faydalanabilecektir. Bu vatandaşların ikramiye ödemesi iki dosyadan hangisinin ölüm aylık ödemesi daha yüksek ise o dosya temel alınarak ödenecektir. Çifte ödeme yerine daha yüksek oranda tek bir ödeme şeklinde Bayram İkramiyesi ödemesi verilecek. Diğer yandan ise iş kazası geçiren ve bu durum neticesinde süresiz olarak iş göremez raporu sayesinde iş göremezlik maaşı alan kişiler için de Bayram İkramiyesi ödemesi almış oldukları iş göremezlik raporunun derecesi oranı temel alınarak hesap edilecektir. İş göremezlik raporunun oranı kaç ise bu oran doğrultusunda ödeme yapılacaktır.

 
  • İkramiye Ödemesi Nasıl Yapılacak?

Verilecek olan Bayram İkramiyesi ödemelerine dair tarih bilgisi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanacaktır. Emeklilerin maaş ödemeleri kendilerine ait tahsis numarası dikkate alınarak bu numaranın son hanesine göre veriliyor. İşte bu Bayram İkramiyesi de bu husus temel alınarak farklı günler içerisinde ya da maaşlar ile aynı gün içerisinde ödenecektir. İlk Bayram İkramiye ödemesi 14 Haziran Arife günü öncesinde Haziran ayının ilk günlerinde hesaplanarak emeklilerin hesaplarına aktarılacaktır. Ödenecek olan Bayram İkramiyeleri emeklilerin maaş aldıkları bankalar üzerinden kendilerine ödenecektir.

  • Bayram İkramiyesi Tek Sefere mi Mahsus?

Verilecek olan Bayram İkramiyesine ilişkin yasal düzenleme kapsamında her yıl şeklinde bir ifade yer almaktadır. Bu ifade neticesinde bu yılın ardından gelen her yıl Bayram İkramiyesi ödemesi gerçekleşecektir şeklinde bu soruyu cevaplayabiliriz. İlerleyen yıllar içerisinde elde edilen enflasyon verileri doğrultusunda bu Bayram İkramiyesi tutarlarına zam uygulaması gelebilir.

5N Haber

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir