2018 emekli maaş zammı ne kadar olacak

Yaklaşık 9 milyon emeklinin merakla beklediği 2018 emekli maaşı zam oranları Resmi Gazete’de yayınlanan 2018 programına göre yaklaşık olarak belirlenmişti.

Maaşlarda zam Ocak’ta yüzde 3,36; Temmuz’da yüzde 4,02 artış olması yönündeydi. Ancak programın açıklanmasının üzerinden az bir zaman geçmesine rağmen şaşırtan enflasyon verileri durumu büyük ölçüde değiştirdi. Enflasyonda Ekim ayında 9 yılın rekoru kırıldı.  Enflasyon farkı 2017 Temmuz sonrası için yaklaşık 1,99 olarak çıkması sonrası 2018 yılı ocak zammı tekrardan nasıl ve ne şekilde değişecek?  İşte bu soruların cevabı 3 Ocak 2018 tarihinde netlik kazanacak. Yasa gereği SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı geçmiş 6 aylık TÜFE enflasyonuna göre belirleniyor.

Ek ödeme nedir?

Emeklilerin maaşlarına her ay ilave edilen ek ödeme (vergi iadesi) miktarı, memur emeklilerinde maaşın yüzde 4’ü; SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise maaşın yüzde 4’ü ya da yüzde 5’i oranındadır. Örnek vermek gerekirse; net maaşı 2 bin lira olan emekli, aylık 80 lira da ek ödeme alıyor.

3 Ocak 2018 de açıklanacak olan enflasyona göre emekli maaşlarına yapılacak olan zam miktarı kesinlik kazanacak olup, konuyla ilgili Sitemiz tarafından yapılan yaklaşık hesaplama sonrası daha önceki aylarda açıklanan enflasyon verilerine göre zam oranının yüzde 5 oranında olması beklenmektedir. Konuyla ilgili  Uzman SGK Sitemizi takip etmeye devam edin.

Yazarımız Uzman SGK

http://www.uzmansgk.com/hakkimizda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir